Sadašnji izgled senjske gradske luke te bujičnog potoka Kolan oblikovao je Filip Vukasović, hrvatski ratnik i graditelj koji je poznat kao graditelj Lujzijanske ceste te poznati vojskovođa koji je u Vojsci Habsburške Monarhije stekao čin podmaršala. Filip Vukasović osmislio je i proveo prve kapitalne projekte modernizacije senjske luke, a to su izmještanje iz luke i regulacija bujičnog potoka Kolan – 1790.g., izgradnja prvog monumentalnog lučkog magazina te prvi potez utvrđenog obalnog zida s rivom na najjužnijem dijelu luke. Projektirao je i lučke lukobrane, te započeo izvedbu lukobrana na Artu. Nažalost izvedba ovog projekta je 1792.g. zaustavljena izbijanjem napoleonskih ratova koji su posredno prouzročili zastoj svih radova modernizacije luke u narednih 50 i više godina. Navedeni zastoj odnosno slojevitost faza nastanka lukobrana na Artu razvidna je na sadašnjoj situaciji nastaloj nakon otkrivanja integralnog starog bočnog lučnog zida u Kolanu tijekom radova iz 2023. i 2024. godine, a koji ukazuju na nedovršeno stanje.
Predmetni zahvat uređenja bujičnog potoka Kolan konačno će urediti i južnu vanjsku stranu senjske luke. Planiranim zahvatom previđa se u postojeće korito potoka, koje Senjani nazivaju Kolan, minimalnim građevinskim intervencijama interpolirati dodatni sadržaj u vidu gradske šetnice. Ukupna duljina trase korita u kojem se intervenira je cca 480 m, ulazni punkt šetnice bio bi s istočne strane gradskog Kaštela i završavao na ušću potoka u more. Od građevinskih zahvata najveći su formiranje silaska u korito koji se planira neposredno uz most koji spaja ulice Stjepana Radića i Milutina Cihlara Nehajeva. Za tu svrhu koristi se slobodna zelena površina između mosta i gradskog kaštela uz sami zid korita potoka. Silazak – stube izvest će se prema posebnim uvjetima konzervatorske službe, te prema usuglašenim uvjetima Hrvatskih voda koje su korisnik i upravitelj ovog vodnog dobra. Na završetku korita pri ušću u more već je izveden silazak iz područja gradske luke. U tom dijelu izvest će se kraj šetnice, a koji će ujedno odjeljivati šljunčanu plažu od šetnice.
U tijeku su radovi na čišćenju i fugiranja postojećeg kamenog korita, koje nikada nije do kraja dovršeno, tako da se u nedovršenom dijelu izvodi popločavanje šetnice novim kamenom, sve u duljini od 150 metara. Zajedno s radovima u Kolanu, sanira se i kameni pokos na sjevernoj strani prema Parku književnika, a prema njegovom nedovršenom izgledu s početka 20. stoljeća.
Završni dio šetnice, vidljiv ispod starog Austrougarskog mosta kod ulaza u Park pjesnika bit će u potpunosti popločen kamenom što će omogućiti jednu novu polivalentnu gradsku površinu. Prilikom projektiranja posebna pažnja obratila se na očuvanje primarne funkcije Kolana odnosno činjenici da se zahvat realizira na bujičnom koritu koje je još uvijek, za vrijeme velikih kiša, u svojoj osnovnoj funkciji.
Cilj projekta je uređenje vodotoka Kolan koji se nalazi u sklopu srednjovjekovne gradske jezgre i predstavlja iznimno kvalitetan građevinski zahvat s kraja 18. st. te je kao takav dio baštine urbanističkog promišljanja šireg komunalnog uređenja grada Senja.
Ovim projektom građani Senja kao i posjetitelji bit će obogaćeni za još jednu turističku ponudu u vidu ostvarenja dodatnih rekreativno – komunikacijskih pješačkih ruta te novo uređenog kupališta na ušću šetnice.
Investitor zahvata su Hrvatske vode i Grad Senj, a sve prema projektu arhitekta Antuna Diklića iz Zagreba.
Radi se o prvoj fazi uređenja šetnice koja faza se planira dovršiti u 2026. godini.
Fotografije su ilustrativne.
Grad Senj



