Do 1. ožujka 2024. u Muzeju Gacke u Otočcu otvorena je skupna izložba na kojoj je predstavljen 21 rad čiji su autori umjetnici koji su tijekom proteklih 10 godina izlagali u Muzeju Gacke u sklopu izložbenog ciklusa „Likovni umjetnici u Muzeju“. Broj zastupljenih tehnika i tema kojih se dotiču ovi radovi pokazatelj je raznolikosti i bogatstva otočke likovne scene, a govori mnogo i o interesu same publike i podršci koju pruža umjetnicima te o načinu na koji lokalna zajednica posredno sudjeluje u kreiranju muzejskih aktivnosti.
Ova izložba predstavlja šareni mozaik talenata naših lokalnih autora, amatera i akademskih umjetnika, a od prošle godine i gostujućih umjetnika. Mnogi autori su svoju kreativnost i izražajnost prikazali u formi crteža, jednako u izvedbi realnih prikaza iz prirode kao i u stvaranju nekog fantastičnog, imaginarnog svijeta.
Interes za motivima ljudskog tijela i ekspresija umjetnici su pokazali i u drugim tehnikama poput pastela i akrila. U likovnom izrazu pejzaža ističe se preciznost koncentrirana na odnos boje i forme koje uz odabir motiva čine zaokruženu cjelinu te stvaraju narativne prikaze s karakterističnom paletom boja. Glavni motiv u ovim djelima je tradicionalni krajolik karakterističan za naše područje – planine, krš, rijeka, netaknuta priroda i mlinice.
Digitalna umjetnost koristi tehnologiju za stvaranje umjetničkih djela, a umjetnici često koriste različite programe i aplikacije što im omogućuje eksperimentiranje s teksturama i efektima. Tradicija se u umjetnosti odnosi i na teme i na medije, a pojedini radovi umjetnika predstavljenih na ovoj izložbi posebni su zbog suprotstavljanja tih polarnosti – tradicionalne teme prikazane su kroz moderne medije.
Kod apstraktnijih radova umjetnici često evociraju značenje putem prikazanih elemenata te potiču nas kao promatrače da interpretiramo i doživljavamo djelo na subjektivan način i pronađemo vlastito značenje.
U posljednjoj cjelini izloženi su radovi lokalnih autora u mediju fotografije. U fokusu ovih fotografija nalaze se lokalni motivi – različiti dijelovi grada i flora Gacke, no jasno je vidljivo ono što ih razlikuje od dokumentarne fotografije – elementi poput kompozicije, svjetla, kadriranja te pažljiv odabir trenutka dodaju vrijednost fotografiji.
Neki autori su amaterski, a neki akademski umjetnici. Radovi lokalnih umjetnika amatera često odražavaju autentičnost, sposobnost i osobni izraz te su uglavnom inspirirani lokalnom kulturom i prirodom, a neki od autora se dotiču i metafizičkih tema i apstraktnijih izraza. Ovi autori koriste različite tehnike i materijale, ponekad bez utjecaja formalnog obrazovanja, ali iskazuju svoju strast prema stvaranju. Zanimljivo je stoga istaknuti da i sama riječ „amaterizam“ u korijenu nosi riječ „ljubav“. S druge strane, radovi akademskih umjetnika često pokazuju dublje razumijevanje umjetničkih teorija, tehnika i povijesti umjetnosti, no to je vidljivo i kod onih amatera koji su se sami odlučili o tome informirati i tako podignuti kvalitetu svojih radova. Postoje razlike u pristupu, razumijevanju teorije i tehnike, no obje vrste umjetnika doprinose bogatstvu kulturne raznolikosti umjetničkog izraza!
Sljedeću izložbu iz ovog ciklusa – “Circulus Vitae – Krug života: izložba radova Krešimira Nikšića” – otvorit ćemo 12. travnja
Muzej Gacke Otočac