Četvrtak, 10 listopada, 2024
GospodarstvoNovi Krčki most bit će dug 850 metara, a preko njega će...

Novi Krčki most bit će dug 850 metara, a preko njega će ići vlakovi i automobili

Skoro 20 godina nakon što je izrađen Master plan razvoja riječke luke do 2030. godine, koji predviđa gradnju velikog kontejnerskog terminala u Omišlju na otoku Krku i novog cestovno-željezničkog mosta za taj otok, država je napravila prvi konkretan korak prema gradnji novog mosta kopno – otok Krk. Hrvatske autoceste objavile su natječaj za izradu studijske i projektne dokumentacije do lokacijske dozvole za novi most Krk sa spojnim cestama. Projekt je od ranije zapisan u prostornom planu Primorsko-goranske županije, a sada se s rokom do 29. siječnja na natječaj HAC-a mogu javiti tvrtke zainteresirane za izradu studijske dokumentacije, dakle studije utjecaja na okoliš (SUO) i drugih dokumenata potrebnih u procesu do izdavanja lokacijske dozvole. Procjena je da će taj trošak iznositi do 600.000 eura.

Radi se o pripremi za gradnju mosta koji će biti i cestovni i željeznički, i sezat će do novog lučkog terminala u Omišlju koji se također tek treba graditi. Riječ je o dijelu prometne cjeline ukupne duljine oko 7 km, s dodatnim vijaduktom od 900 metara, ali i jednim tunelom.

Plan je da se u naredne tri godine izradi SUO i drugi dokumenti, a onda bi najmanje dvije godine bile potrebne za izvođenje samih građevinskih radova, procjenjuju u HAC-u.

Trasa mosta bit će južnije od sadašnje spojne ceste i most neće prelaziti preko otoka Sv. Marko, nego će biti na trasi od istočnog kraja uvale Črišnjeva preko poluotoka na kojem je sada smještena utvrda Maltempo jer je to ujedno i najkraća zračna linija između kopna i otoka Krka na toj trasi. Njome već prolazi podmorskim putem plinovod od LNG terminala u Omišlju upravo zato što je to najkraći spoj.

Novi Krčki most bit će dug 850 metara, imat će dva kata, a preko njega će ići vlakovi, ali i automobili, kamioni, autobusi…

– Realno je da će za sve biti potrebno najmanje pet godina, izrada uključujući i gradnju, jer se i za samu studiju utjecaja na okoliš u prosjeku kod ovako velikih zahvata čeka i do dvije godine, a za kompletnu studiju prihvatljivosti projekta oko tri godine. Tada tek slijede natječaji za izvođenje, pa građevinski radovi – kažu iz HAC-a.

Izvor teksta: Krk/Milovan Kirinčić

NAJNOVIJE VIJESTI